Droga do bycia prywatnym detektywem

detektyw

Spora ilość osób marzyła w dzieciństwie o tym, by podobnie jak Sherlock Holmes w dorosłym życiu zajmować się tajemniczymi sprawami, rozwiązywać różne fascynujące zagadki i w ten sposób móc funkcjonować dzień w dzień, jeszcze do tego zarabiając na tym niemałe pieniądze. Marzenia z dzieciństwa zwykle pozostają niespełnione. A gdyby tak jednak do nich powrócić? W końcu każdy detektyw z Poznania to właśnie już zrobił. A polskie prawo nie jest akurat szczególnie wymagające dla młodych i początkujących detektywów. Niemalże każdy, kto tylko naprawdę tego chce, jest w stanie dołączyć do grona osób zarabiających na rozwikływaniu różnych nietypowych spraw.

Aby zostać detektywem, trzeba wystosować odpowiednie podanie, które pozwoli na pozyskanie licencji detektywistycznej. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się to zrobić, powinno się najpierw sprawdzić, czy spełnia się wszystkie podstawowe wymagania, do których należy chociażby wiek dwudziestu jeden lat oraz niekaralność czy pozytywna opinia komendanta wybranej policji. Co potem? Gdy człowiek jest już pewien, że nikt nie powinien mu zabronić podążać tą drogą zawodową, może on zacząć szukać dla siebie odpowiedniego ośrodka szkoleniowego. Co prawda nie jest on wymogiem, ale w większości przypadków okazuje się bardzo przydatny. Przyszły prywatny detektyw powinien przecież uczyć się od najlepszych. A nieraz jest właśnie tak, że w najlepszych ośrodkach szkoleniowych tego rodzaju zajęcia, ćwiczenia i wykłady prowadzone są przez samych detektywów, którzy podczas lekcji dzielą się z innymi nie tylko teorią, ale też i swoim własnym doświadczeniem.

Nie da się jednak ukryć, że nawet ten, kto będzie zakuwać całymi dniami i nocami tylko po to, by jak najlepiej zdać wszystkie egzaminy, wyrobioną wiedzą nie zdoła zastąpić sobie pewnych naturalnych cech i wrodzonych umiejętności. Niektórzy mają po prostu predyspozycje do wykonywania konkretnego zawodu. Detektywem nie każdy może zostać, bo akurat na tym stanowisku często kluczowe okazują się te cechy charakteru, jakich nie można się nauczyć. Usługi detektywistyczne nieraz wymagają przecież śledzenia osób z zewnątrz, a zatem wymagają dyskrecji, a nieraz i odwagi, zwłaszcza gdy trzeba śledzić kogoś, kto został oskarżony o popełnienie jakiegoś przestępstwa. Pewność siebie nie może być jednak zbyt duża. Detektyw nie może nigdy uparcie trzymać się swojej koncepcji. Czasem trzeba ją właśnie zmienić, gdy nowe dowody wychodzą na jaw. Najlepszymi detektywami zostają więc osoby wykazujące się specyficznym połączeniem różnych cech osobowości.